https://www.high-endrolex.com/50

https://www.high-endrolex.com/50

https://www.high-endrolex.com/50

https://www.high-endrolex.com/50

https://www.high-endrolex.com/50

Zajímavosti z historie | Obec Chlumec

https://www.high-endrolex.com/50

https://www.high-endrolex.com/50

Zajímavosti z historie

Zajímavé události v historii obce

Kino

Na obec docházel okresní instruktor Kácha, který byl fanda do kina. Přesvědčil obecní radu aby koupila promítací přístroj. Začalo půjčování a promítání filmů. Jenže promítací místnost byla pouze kancelář v č.p 6, která byla nedostačující. A tak se v létě sehnalo pár prken, udělalo se několik jednoduchých laviček na návsi a pověsilo se promítací plátno mezi dvě lípy u křížku na návsi. Toto letní kino bylo hojně navštěvované.

Zavedení elektřiny

V roce 1947 byla v Chlumci zavedena elektřina.

Veřejná prádelna

Obec Chlumec dostala v roce 1948 na slavnosti v Háječku  poukaz z okresu na vybudování obecní prátelny. Místní občané se rok "domlouvali", které stavení by bylo pro prádelnu nejvhodnější a všem po ruce. Nakonec byl vybrán dům čp. 6 (Borovkovina), kde byl později umístěn též obecní úřad.

Obecni rozhlas

Starosta obce pan Janás byl také členem okresního zastupitelstva. Využil svého vlivu a známostí a pro obec získal v roce 1949 zařízeni pro místní rozhlas. Zařízení se skládalo z rádia, gramofonu, zesilovače, mikrofonu a pěti reproduktorů. Instalace byla jednoduchá. Na jediný sloup těsně u obecní budovy se namontovaly tři tlampače a zařízeni v kanceláři pospojoval Petr Burger. Protože nebyl žádný rozvod po vsi, nebyla nutná ani zvláštní koncese. A tak se v neděli po obci vyhrávalo, gratulovalo a občas zvalo i na schůze.

Hospoda - výčepní kiosek

V Chlumci postavil podnikavý zemědělec Jan Janás čp. 7 v roce 1930 výčepní kiosek a získal hostinskou činnost.


Lesní divadlo "Háječek" nebo též lesní parket "Na kopcích" 

Nad obcí Chlumec je kopec „Věncova hora“. Na tomto místě existovalo v širokém okolí známé divadlo – lesní amfiteátr. Vzniklo poté, co vichřice část lesního porostu povalila a občan Jan Janás čp. 7 na vykáceném polomu postavil dřevěné podium a vedle dřevěnou boudu. Okolní porost upravil a postavil jednoduché lavičky. Divadelní soubor tvořili mladí lidé z okolních obcí.

 

Pád vojenského letadla MIG 21 F-13 těsně před čp.19 v Chlumci

21.3.1974 v 15,43 hod. při návratu z úkolu akrobacie došlo na okruhu letiště v Českých Budějovicích k vysazení motoru vojenského letadla MIG 21 F-13 EČ 08502.  Přestalo fungovat palivové čerpadlo, kterému zoxidovaly plunžry. Zkušený pilot mjr. Miloslav Martenek zachoval chladnou hlavu, navedl letoun mimo obydlené úzamí a katapultoval se na okraji obce Chlumec asi ve výšce 200m , která byla téměř limitní pro tehdejší katapultáž. Stíhací letoun následně  havaroval s velkým štěstím pouhých 20m od tehdejší novostavby rodinného domu čp. 19 v Chlumci. Miloslav Martenek vyvázl s lehkými zraněními. Nikdo z obyvatel nebyl zraněn. Černý den měl akorát zajíc na kterého spadla část kabiny letadla. 

MIG 21 F-13 - popis letadla (zdroj: Internetový Technický Magazín)

František Bürger - československý domácí odboj - "Krycí jméno Brtoš"

O významném představiteli domácího odboje, rodákovi z Čertyně, si přeštěte v následujícím článku.

 


Obec Chlumec
Rychlý kontakt

    
OBEC CHLUMEC

Chlumec 10
382 32 Chlumec

T: 602 440 550 (starosta)
E: obec-chlumec@seznam.cz

Bankovní spojení:

KB Český Krumlov,

č.ú.: 152 202 41 / 0100

Úřední den:

pondělí 19:00 - 20:00 

Poslední přidané foto v galerii:
Stavění májky 2023


Vstoupit do galerie

Facebook
YouTube